Madenciliğe nereden başlamalı. Ekipman seçimi.


Madencilik çekici ve son derece karlı bir iş haline geliyor. Ancak kripto para madenciliği yapmak için bu sürecin nüanslarını anlamanız gerekir. Makale, madenciliğin özelliklerini, ona yapılan yatırımı ve ekipman seçimini tartışıyor ve açıklıyor.

.

Madencilik, kripto para birimi seçimi ve ekipman satın alınmasıyla başlar. Kripto para birimi iki tür ekipman kullanılarak çıkarılır:

video kartlarından çiftlikler;
asics (ASIC);
Video kartı çiftlikleri, ortak bir işlemci, bellek ve ana kart ile bir sistemde birleştirilmiş 4-8 video kartıdır. Çiftlikteki ekran kartları, verimli bir şekilde kripto para madenciliği yapacak şekilde seçilir. Tüm para birimleri video kartlarında çıkarılır. Bununla birlikte, ASIC'leri olmayan madeni paraları çıkarmak uygun maliyetlidir. Kart madenciliği için en popüler ve karlı para birimleri: monero, zcash, ethereum. Video kartlarının ana avantajları:

Tüm para birimlerinde madencilik yapabilme. Bu, bir madeni paraya olan bağımlılığı azaltır. Çıkarılan para biriminde hızlı bir değişiklik, daha fazla kar elde etmek için döviz kuru değişikliklerini kullanmanıza olanak tanır. Bu tür durumlar geri ödeme süresini kısaltır.
İkincil piyasada kartların likiditesi. Madenci ekipmandan kurtulmak istiyorsa, o zaman zor olmayacaktır. Madencilik için bile kullanılan video kartları, fiyatta hafif bir kayıpla satılması kolaydır. Onlar için bir talep olacak.
Ev madenciliği için uygun. Güçlü video kartlarından bile bir çiftlik, bir apartman dairesinde para birimi madenciliği için uygundur. Fazla gürültü yapmaz, az elektrik harcar, özel havalandırma sistemleri gerektirmez.
Video çiftliklerinin ana dezavantajı, uzun geri ödeme sürelerinde yatmaktadır. Ekipmana yapılan yatırım yaklaşık 10-14 ay içinde geri dönecektir.

Asics'te madencilik. Bir dizi kripto para birimi için özel ekipman geliştirilmiştir. Üzerindeki karmaların numaralandırma hızı, video kartlarındaki hızdan birçok kat daha yüksektir. ASIC'lerin mevcut olduğu kripto para birimlerinin video kartlarında madencilik yapmak ekonomik olarak mümkün değildir. Yalnızca SHA-256, Scrypt, X11, Quark, Qubit algoritmalarına dayalı özel ekipman para birimlerinde madencilik yaparlar. Bunlar arasında örneğin Bitcoin, Dash, Litecoin. Hesaplamaların maksimum paralelleştirilmesi nedeniyle yüksek ASIC performansı elde edilir. Bu, ASIC'in yalnızca bir sorunu çözmek için kullanıldığı anlamına gelir - belirli bir algoritmada madencilik. Ek olarak, ASIC'ler hızla eski hale gelir ve bu nedenle artık değerlerini kaybeder. Yıl boyunca ASIC fiyatı yaklaşık 2-3 kat düşer. Diğer dezavantajlar şunlardır: gürültü seviyesi, garanti eksikliği, yüksek fiyat, 1 kW'dan başlayan güç tüketimi. Ancak asics'in video kartlarına göre bazı avantajları da var:

Daha az geri ödeme süresi. Her zaman değil, ancak kural olarak, asics video kartlarındaki çiftliklerden daha hızlı ödeme yapar. 7-9 aylık bir süreye odaklanabilirsiniz.
Kullanım ve yönetim kolaylığı. Madenciliğe başlamak için ekipmanı monte etmenize ve yapılandırmanıza gerek yoktur, ASIC'i prize takmanız yeterlidir. Bu, özellikle endüstriyel ölçekte madencilik yaparken zamandan ve emekten tasarruf sağlar.
Enerji verimliliği.

conflux havuz hakkında bilgi edinin ve madencilik alanında ilk adımları atmaya başlayın.

68 Views

Comments